بهینه سازی رتبه سایت | سئو

امتیاز صفحه یا PageRank چیست؟

امتیاز صفحه یا PageRank به مکانیسم امتیاز دهی  گفته می‌شود که بر پایه آن موتورهای جستجویی همچون گوگل وب‌سایت هایی که به هدف جستجوگر نزدیکترند را در رده‌های بالاتری نسبت به دیگران قرار می‌دهد. بنابر این  کاربرانی که کلمه ویژه‌ای را جستجو می‌کنند با احتمال بیشتری به سایت مورد نیاز خود از بین اولین نتایج جستجو دسترسی خواهند یافت.

پیج رنک که به اختصار PR هم گفته می‌شود، نتیجه تجزیه و تحلیل لینکهای ورودی به یک سایت و همچنین محتوا و ساختار سایت است و رتبه‌ای است که گوگل برای یک سایت بین اعداد ۰ تا ۱۰ در نظر می‌گیرد. هرقدر این عدد نزدیکتر به ۱۰ باشد بیانگر رتبه بهتر سایت است.


سئو چیست؟

به مجموعه عملیات و فعالیت هایی که باعث افزایش رتبه یک سایت و قرار گرفتن آن در بین رتبه های نخست جستجو می‌شود، SEO یا بهینه سازی رتبه سایت گفته می‌شود. SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است که در فارسی به صورت عبارت سئو متداول شده است.

اهمیت این امر از آنجایی بیشتر میشود که شاهد این هستیم که کاربران اینترنتی بیشترین مطالب و خدمات مورد نیاز خود را از طریق جستجو در موتورهای مختلف مخصوصا گوگل به دست می‌آورند. بنابر این یکی از ملموس ترین نتایج سئو افزایش بازدیدکنندگان سایت است. این امر در کنار بهینه سازی نرخ تبدیل یا CRO در نهایت باعث افزایش چند برابری فروش محصولات یا خدمات یک سایت و یا مشارکت بازدیدکنندگان در سایت میشود.


اقدامات لازم برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو

این اقدامات را میتوان به 3 بخش کلی تقسیم نمود:

  1. فنی
  2. محتوایی
  3. ارتباطی

1. اقدامات فنی: شامل رعایت یک سری نکات در حین طراحی، برنامه نویسی سمت کاربر (HTML, CSS) و برنامه نویسی سمت سرور می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به استفاده مناسب از تگ‌های Heading و UL اشاره نمود. علاوه بر این، کدنویسی صحیح باعث سریعتر لود شدن سایت می‌شود که تاثیر بسزایی در افزایش رتبه خواهد داشت.

2. اقدامات محتوایی: وارد نمودن و ویرایش اطلاعات و محتوای سایت باید به گونه ای باشد که بیشترین تاثیر را در افزایش رتبه سایت داشته باشد. همچنین میزان تکرار کلمات مهم در سایت و محل قرار گیری آن‌ها نیز بسیار مهم است. این مرحله جزء مهمترین موارد در سئو به شمار می‌رود.

3. ارتباط با سایر سایت‌ها: هرچه تعداد سایت‌هایی که به سایت شما لینک می‌دهند بیشتر باشد، برای افزایش رتبه سایت بهتر است. البته مرتبط بودن زمینه فعالیت و محتوای سایت های لینک دهنده با سایت شما و همچنین بالاتر بودن رتبه سایت‌های لینک دهنده بسیار مهم است. همچنین ایجاد صفحه در شبکه های اجتماعی و به اشتراک گذاری مطالب سایت در آنها طبیعتا باعث ایجاد لینک‌های بیشتر و افزایش رتبه سایت می‌شود. 


یکتاپرداز برای بهبود رتبه سایت چه می‌کند؟

  • ما تمامی موارد فنی لازم جهت ارتقا رتبه سایت را در زمان طراحی و برنامه نویسی رعایت می‌کنیم.
  • مشاوران شرکت یکتاپرداز آموزش‌های لازم جهت ویرایش محتوای سایت به گونه ای که برای موتورهای جستجو بهتر قابل استفاده باشد را به ادمین سایت ارائه می‌دهند.
  • ما در زمینه ایجاد لینک بین سایت‌ها و همچنین ساخت و مدیریت صفحه در شبکه‌های اجتماعی میتوانیم خدمات مشاوره ای و اجرایی در اختیار مشتریان خود قرار دهیم.

رتبه سایت چیست؟

همگامی که در موتور جستجو (مثلا گوگل) یک عبارت را جستجو میکنید، تعداد بسیار زیادی سایت به عنوان نتیجه جستجو برای شما نمایش داده میشود. در اینجا منظور از رتبه سایت، جایگاهی است که در میان نتایج نمایش داده شده به یک سایت اختصاص داده میشود. اولین نتیجه حائز رتبه 1 است و الی آخر. تمامی تلاش کارشناسان سئو این است که سایت مورد نظرشان در مرحله اول به صفحه اول گوگل منتقل شود و سپس در بین جایگاه ها بین 3 سایت اول باشد و در نهایت به رتبه نخست گوگل تبدیل شود.